Zdrowotne właściwości brzozy. Wspiera zdrowie nerek, stawów i skóry. Mamy przepis na napar
Drzewem jakim jest brzoza, nie stanowi jedynie funkcji ozdobnych w przyrodzie, jej niesamowite właściwości są wykorzystywane w medycynie. Głównie używane elementy to liście i pąki, a także jej sok oraz kora.
Jej działanie jest korzystne dla naszych nerek, dróg moczowych, stawów, kości, włosów oraz skóry. Oczyszcza organizm i wspiera odchudzanie.
Jest jednym z bardziej znanych i rozpoznawalnych drzew, które lubuje się w środowisku o wysokim poziomie wilgotności. Brzozę można spotkać najczęściej w lasach liściastych mieszanych, w pobliżu stawów, strumieni oraz łąk.
Liście brzozy zawierają garbniki, kwasy organiczne, cynk, karoten oraz witaminę C.
Stosowane są do oczyszczenia oraz nawodnienia organizmu w czasie choroby. Szczególnie pomocne przy zapaleniu dróg moczowych oraz chorobach nerek. Wspomagają organizm w walce z miażdżycą, osteoporozie i zapaleniu kości.
Brzoza nadaje się jako przetestowany partner w leczeniu znacznej ilości schorzeń stawów, dobrze wpasowuje się w diety redukcyjne, ze względu na stymulację pracy wątroby oraz trzustki w wyniku czego organizm zostaje przygotowany do rozpadu zapasów tłuszczu.
Liście brzozy najlepiej zbierać wiosną przed kwietniem lub w trakcie, najlepszym wariantem do zbioru są ich młode liście.
Zbierając je należy zwyczajnie pociągnąć odwrotnie do kierunku wzrostu z gałązek drzewa. Aby odpowiednio liście wysuszyć powinny znajdować się w przewiewnym, suchym miejscu, powinny być rozłożone starając się by warstwa była cienka. Co jakiś czas należy je obracać.
Odpowiednio wysuszone liście posiadają brzozowy aromat, lekko ostry smak oraz zachowują swój kolor. Do przechowania powinniśmy użyć szczelnie zamykanego pojemnika, którego następnie chowamy w ciemnym pomieszczeniu.