Dla miłośników grzybów pomysł uprawy tych wspaniałych grzybów w domu może być ekscytujący i onieśmielający. Instrukcje.

Zbieranie grzybów w naszym kraju jest bardzo popularne, ponieważ proces ten jest dla wielu osób bardzo uspokajający i satysfakcjonujący.

Poszukiwania grzybów w lesie mogą być jednak dla niektórych dość problematyczne, ponieważ nie mają oni odpowiedniej wiedzy na ich temat. Okazuje się jednak, że grzyby można również z powodzeniem hodować na terenie własnego ogródka. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć, jak prawidłowo i skutecznie uprawiać grzyby w ogródku.

Jak uprawiać grzyby we własnym ogrodzie?

Do uprawy w ogrodzie bardzo dobrze nadają się pieczarki borówki, bowiem da się stworzyć takie warunki, aby ten gatunek grzyba dobrze się rozwijał. Przede wszystkim ważne jest, aby temperatura oscylowała woków 18 stopni Celsjusza.

Dodatkowo rozwojowi grzybów w ogródku będzie sprzyjać wilgotna gleba oraz otoczenie dużej ilości drzew. Najlepiej jest hodować grzyby w okolicy takich drzew jak dąb, brzoza lub sosna. Warto również wiedzieć o tym, że grzyby rozmnażają się w sposób dyspersyjny, leśny lub rozpraszający.

Rozpraszanie

Aby zacząć hodować grzyby we własnym ogródku, trzeba je najpierw zdobyć. Najlepiej w tym celu jest przywieźć grzyby prosto z lasu. Następne trzeba je połamać własnoręcznie na niewielkie kawałki, aby później je rozrzucić po ogrodzie. Ważne jest Jedak, aby kawałki grzybów rozrzucać w miejscach, które się do tego nadają.

Zbyt sucha gleba może bowiem sprawić, że grzyby nie będą się rozwijać. Taka metoda rozsiewania grzybów jest skuteczna, bowiem zarodniki grzybów same się rozmnażają, przez co grzyby same z siebie zaczynają rosnąć.

Namaczanie

Istnieje jeszcze jedna metoda na sadzenie grzybów w ogrodzie. Namaczanie jest zazwyczaj wykorzystywane przez doświadczonych grzybiarzy. Technika ta polega na tym, że na początku trzeba zmiażdżyć kapelusze grzybów, a później trzeba je namoczyć w 10 litrach wody, do której dodaje się cukier oraz drożdże.

Tak zalane grzyby zostawiamy na około tydzień. Później rozcieńczamy każdy litr z 10 litrami wody i usuwamy 15 centymetrów warstwy gleby w okolicach drzew. Tak przygotowany teren zalewamy wywarem i zasypujemy glebą, którą trzeba podlewać raz w tygodniu.

Grzybnia

Grzyby w lesie można również wykopać wraz z grzybnią. Taki zestaw można również nabyć w sklepie ogrodniczym.  Po zasadzeniu grzybni w ogrodzie trzeba ją podlewać. Doświadczeni grzybiarze polecają także, aby w okolicy miejsca zasadzenia umieścić drewniane kłody, które zapewnią odpowiednią wilgoć.

Uprawa grzybów w szklarni

Wiele osób decyduje się także na uprawianie grzybów w szklarni, bowiem tam też można stworzyć idealnie warunki do hodowli grzybów. Boczniak to idealny gatunek, który można hodować nawet w workach. DO takiej uprawy potrzebować będziesz słomy, łodyg grzybów, wody oraz 60 litrowej torby.

To bardzo dobry sposób, w którym można hodować pieczarki. Najlepiej jest to robić, zachowując wilgotność 85% oraz temperaturę w okolicach 15 stopni Celsjusza. Najlepiej taką hodowlę trzymać w piwnicy z zapaloną żarówką lub w pomieszczaniu z oknem.

Aby rozpocząć hodowlę, zagotuj słomę w garnku, a następnie ją ostudź, wyciśnij wilgoć i wsadź do plastikowej torebki. Następnie należy słomę rozkładać warstwami i układać na niej po 3-4 łodygi grzybni. Najlepiej umieszczać ją wzdłuż krawędzi.

Na sam koniec ważymy torbę, wykonujemy nacięcie na torbie, aby odprowadzić wilgoć i robimy otwory zapewniające cyrkulację powietrza. Gdy grzyby już wykiełkują, wykonujemy nacięcia tak, aby mogły się dalej rozwijać na zewnątrz. Taka uprawa grzybów może  odbywać się przez cały rok, jeżeli tylko dbamy o odpowiednie warunki.

error: Treść zabezpieczona !!