Nie sądziłam że to takie proste: Jak samodzielnie wyhodować palmę daktylową z pestki. Moja już rośnie.

Obecnie palmy domowe są bardzo popularne, ponieważ roślina wygląda wspaniale i ozdobnie, ale ich ceny w sklepie niestety odstraszają.

Co zrobić, jeśli pragniesz posiadać egzotyczną palmę, ale nie możesz sobie na nią pozwolić? Istnieje wyjście – samemu je wyhodować!

Daktylowiec nie jest kapryśną rośliną, którą można uprawiać w domu bez większych trudności, najważniejsze jest przestrzeganie instrukcji sadzenia i pielęgnacji.

Rośliny te są wielkimi miłośnikami słońca, więc wybierz dla niej odpowiednie miejsce w domu. Przez pierwsze pięć lat roślina wygląda dość skromnie, ale po 5-7 latach zacznie zachwycać!

Instrukcja samodzielnej uprawy:

Możesz posadzić palmę daktylową z nasion jej owoców. Do uprawy tej rośliny odpowiednie będą też nasiona suszonych owoców.

Najpierw ostrożnie wyjmij nasiona z owoców i dokładnie opłucz je pod ciepłą wodą. Upewnij się, że nawet najmniejsze cząstki miazgi, które mogą powodować gnicie w glebie po posadzeniu, nie pozostaną na powłoce nasiennej.

Lekko potrzyj nasiona pilnikiem do paznokci lub papierem ściernym. Następnie mocz nasiona w ciepłej wodzie o temperaturze około 35 stopni przez trzy dni, zmieniając wodę co 6 godzin. Kiedy nasiona są wyraźnie „spuchnięte”, można je sadzić w ziemi.

Do sadzenia wybierz pojemnik z otworami. Wsyp warstwę dowolnego drenażu i podłoża gruntowego zmieszanego w równych częściach piasku i torfu. Namoczone nasiona posadź pionowo w ziemi, niezbyt głęboko, około 1,5 cm pod nią. Umieść pojemnik w dowolnym ciepłym miejscu. Nie zapomnij go podlać.

Nasiona rosną przez 1-6 miesięcy. Gdy pierwsze pędy dorastają do wysokości 8–10 cm, posadź je w osobnych doniczkach o średnicy około 9 cm. Napełnij doniczkę ziemią zmieszaną z dwóch części ziemi darniowej, części liści, tej samej ilości piasku i próchnicy.

Optymalna temperatura palmy daktylowej wynosi 22–25 ° C latem i 16–18 ° C zimą. Równie ważne dla rośliny jest dobre oświetlenie. Najważniejsze jest to, aby bezpośrednie światło słoneczne nie padało na nią, szczególnie w lecie, aby uniknąć jej oparzeń. Do podlewania palm używaj ciepłej, osiadłej wody. Podlewaj drzewo 3 razy w tygodniu wiosną i latem, a zimą wystarczy raz w tygodniu.

Zaleca się przesadzanie młodej palmy raz w roku do nowej doniczki, której średnica jest o dwa centymetry większa niż poprzednia.

error: Treść zabezpieczona !!