Lipowa lemoniada Doktor nauczy Cię, jak schudnąć: Uspokaja nerwy, normalizuje ciśnienie krwi.

Prawie każdy z nas przynajmniej raz spróbował smacznej i zdrowej herbaty lipowej, ale kwiatostany lipowe są wykorzystywane nie tylko do robienia wywarów.

Doświadczone gospodynie domowe od dawna produkują napary lecznicze i aromatyczną lemoniadę lipową, o właściwościach, której dzisiaj chcemy powiedzieć naszym czytelnikom.

właściwości koloru wapna

Właściwości kwiatu lipy

Kwiaty lipy zawierają wiele cennych składników. Są to olejki eteryczne, garbniki i flawonoidy, witamina C, przeciwutleniacze i aminokwasy. Dzięki nim kolor lipy jest piękny i ma ona tak wiele przydatnych właściwości.

Flawonoidy sprawiają, że naczynia są bardziej elastyczne, co chroni je przed miażdżycą. Garbniki pomagają radzić sobie z procesami zapalnymi. Glikozydy w kwiatach lipy mają działanie napotne, dzięki czemu napoje z lipy są niezbędne przy przeziębieniach

lecznicze właściwości kwiatów lipy

Kwiaty lipy pomagają usunąć nadmiar płynu z organizmu, co pomaga w chorobach nerek, a w niektórych przypadkach przyczynia się to nawet do utraty wagi. Kwiaty lipy wspomagają rozrzedzenie krwi, są silnym przeciwutleniaczem i obniżają poziom cholesterolu.

Nalewka z kwiatostanów lipy ma właściwość zwiększające wydzielania żółci i soku żołądkowego. Słodki zapach lipy uspokaja, pomaga złagodzić stres i zmniejsza apetyt, dlatego z powodzeniem stosuje się ją w wielu nowoczesnych dietach.

Lipa jest jedną z niewielu roślin zawierających fitohormony zbliżone do żeńskich hormonów płciowych. Nic dziwnego, że nasi przodkowie utożsamiali to drzewo z boginią miłości i piękna Łada.

właściwości koloru lipy

Kobieta po 45. roku życia endokrynolodzy zalecają picie naparu z kwiatu lipy co najmniej raz na sześć miesięcy. Pomaga to spowolnić proces starzenia, odmłodzić ciało i uniknąć nieprzyjemnych objawów menopauzy.

Pachnąca lemoniada lipowa

Aksamitny i delikatny smak kwiatów lipy doskonale pasuje do deserów i napojów bezalkoholowych. Lemoniada lipowa pomaga ochłodzić się w upalne letnie dni, uzupełnia poziom witamin, gasi pragnienie i łagodzi bóle głowy. Lemoniada z lipy jest sprzedawana już w wielu sklepach i cieszy się dużą popularnością.  Ale można ją przygotować samodzielnie, zdradzimy Ci jak!

SKŁADNIKI

  • 2 garści kwiatów lipy
  • 1 cytryna
  • 2-3 łyżki miodu
  • 3 l wody
  • liście mięty (opcjonalnie)

PRZYGOTOWANIE

Zbierz kwiaty lipy najlepiej z drzew rosnących z dala od pełnych samochodów dróg. Wysusz je trochę w zacienionym miejscu. Nie zaleca się suszenia w bezpośrednim świetle słonecznym.

Włóż dwie garści kwiatów lipy i miód do trzylitrowego słoika. W razie potrzeby możesz połączyć lipę z miętą, melisą, bazylią i innymi ziołami które lubisz.

właściwości koloru lipy

Pokrój cytrynę ze skórka w plastry. Dodaj je do słoika i zalej czystą zimną wodą. Wymieszaj, przykryj słoik bawełnianą szmatką i umieść na 6-8 godzin w słonecznym miejscu. Aby uzyskać bardziej intensywny smak, możesz poczekać dzień.

użyteczne właściwości koloru lipy

Wyjmij cytrynę, wyciśnij, przecedź lemoniadę przez sito. Smacznego!

Praktycznie nie ma przeciwwskazań do picia orzeźwiających napojów z kwiatem lipy, ale ze względu na właściwości moczopędne i napotne należy zachować ostrożność u osób z chorym sercem i kobietami w ciąży. 

error: Treść zabezpieczona !!