Każda kobieta powinna ją mieć w domu: Zwykła roślina – niezwykłe właściwości zdrowotne. Rośnie na naszych łąkach.
Gdy coś nas boli lub gdy coś nam dolega, zazwyczaj pierwszą naszą myślą jest udanie się do lekarza bądź apteki w celu kupienia leków.
Nie jest to oczywiście zła decyzja, ale być może zamiast faszerować się farmaceutykami, warto udać się najpierw na… łąkę. Istnieje bowiem dość niepozorna roślina, która może przynieść nam ulgę w wielu dolegliwościach i schorzeniach. Tą roślina jest krwawnik pospolity.
Co to jest krwawnik?
Krwawnik kwitnie od późnej wiosny aż do końca jesieni. Występuje powszechnie na terenie całej Polski. Można go nawet samodzielnie uprawiać we własnym ogrodzie. Na jego leczniczych właściwościach poznano się już w starożytności. Zakres jego działania jest szeroki.
Lekarze potwierdzają, że pomaga on podczas problemów z
- trawieniem
- stanami zapalnymi
- bólem menstruacyjnym
- nerwicami
- żylakami
- przeziębieniem
Ponadto krwawnik ma właściwości bakteriobójcze i odkażające.
Jak wykorzystać krwawnik?
Oczywiście na różne dolegliwości krwawnik powinien być zastosowany w inny sposób. Roślinę te można stosować zarówno doustnie, jako napar i nalewkę, ale również jak balsam i olej do wcierania na skórę.
Pierwszym ze sposobów jest ususzenie zioła. Następnie należy dodać jego 4 łyżeczki do 200 mililitrów zagotowanej wody i odczekać 5 minut do zaparzenia. Takim naparem można smarować bolące miejsca oraz żylaki. Suszony krwawnik można dodać również do kąpieli.
W tym celu 100 gram suszu należy kilka godzin przed kąpielą, namoczyć w zimnej wodzie, a następnie, odcedzić, zagotować i dodać do wody. Kąpiel z krwawnikiem pozytywnie wpływa na bolesne skurcze miesiączkowe i zdrowie narządów płciowych.
By stworzyć nalewkę wystarczy kwiaty krwawnika zalać wódką i odstawić na 1-1,5 miesiąca.
Około 10 kropel takiej nalewki należy następnie rozcieńczyć z wodą i pić codziennie. Pomaga to na objawy menopauzy i problemy z krążeniem. Z krwawnika można zrobić również balsam.
W tym celu zamiast zalewać kwiaty alkoholem, trzeba użyć oleju. Balsam przeznaczony jest oczywiście do użytku na skórę. Pomaga przy oparzeniach, stanach zapalnych, ranach i problemach ze stawami.