Biżuteria dodaje blasku wszystkim stylizacjom. Warto poznać sposoby na jej skuteczne czyszczenie domowymi sposobami.

Biżuteria, zarówno ta z metali szlachetnych, wysadzana drogimi kamieniami, jak i sztuczna, wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Ciemny nalot, plamy, zmatowienia nie dodają jej uroku. Czyszczenie pierścionków, naszyjników, kolczyków i bransoletek wcale nie musi być jednak drogie i skomplikowane. Często wystarczy zastosować składniki dostępne w każdej kuchni.

Czyszczenie biżuterii ze złota

Złota biżuteria stanowi niewątpliwą ozdobę. Ważne jest jednak utrzymanie jej w odpowiednim stanie. Odpowiednio, regularnie czyszczona lśni pełnym blaskiem. Najbardziej problematyczne może być utrzymanie w odpowiednim stanie obrączek ślubnych. Wykonane z cennego kruszcu krążki narażone są na codzienne działanie detergentów, ścieranie, zadrapania. Jeśli jednak odpowiednio o nie zadbamy, będą wyglądać jak dopiero włożone na palec!

Złotą biżuterię najłatwiej wyczyścić zanurzając na chwilę w roztworze octu, soku z cytryny lub piwa. W mieszaninie o kwaśnym odczynie wszelkie zabrudzenia szybko się rozpuszczają. Nie ma również ryzyka, że kwas zaszkodzi cennemu metalowi.

Złoto jest metalem szlachetnym i nie wchodzi w reakcje ze słabymi kwasami. Po wyjęciu obrączki z roztworu wystarczy ją wytrzeć i wypolerować suchą, miękką szmatką lub kawałkiem filcu.  Sprawdzi się również przecieranie roztworem białka kurzego lub kąpiele w roztworze soli kuchennej (ok. 5 łyżeczek soli na szklankę letniej wody).

Usuwanie zabrudzeń z biżuterii srebrnej

Srebro, zwłaszcza to o niższych próbach, często bardzo szybko ciemnieje. Pokryte czarnym nalotem nie wygląda już tak atrakcyjnie. Na szczęście przywrócenie srebrnej biżuterii dawnego blasku nie wymaga wizyty u fachowców. Wystarczy roztwór sody kuchennej lub amoniaku.

Co ciekawe, srebrne ozdoby wyczyścić można stosując nacieranie startym ziemniakiem. To skuteczny i tani sposób na pozbycie się wszelkich plam i przebarwień. Później wystarczy srebrną powierzchnię przetrzeć delikatnie szmatką z mikrofibry lub kawałkiem filcu.

Czyszczenie kamieni szlachetnych

Czyszczenie biżuterii z kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi wymaga znajomości ich właściwości.

W przypadku kamieni o pocho0dzeniu organicznym (takich jak perły i bursztyny), lepiej zrezygnować z agresywnie działających środków czyszczących. Blask kamieniom nada przetarcie  powierzchni szmatką lub wacikiem, zanurzonym w roztworze spirytusu (w proporcji 1:1).

Inne  kamienie o niewielkiej twardości najbezpieczniej jest czyścić za pomocą dobrego płynu do naczyń. Te twardsze, jak cyrkonie, rubiny, szafiry a nawet brylanty bez strachu można odświeżyć roztworem amoniaku lub sokiem z cytryny.

Polerując klejnoty trzeba pamiętać, że zbyt szorstka szmatka może zarysować kamienie o mniejszej twardości.  Zawsze lepiej też zacząć czyszczenie od środków jak najmniej agresywnych, czyli np. roztworu płynu do mycia naczyń. W większości wypadków już taka mikstura pozwoli odzyskać biżuterii dawny blask.

error: Treść zabezpieczona !!