Niesamowite efekty łupin orzecha włoskiego, które każdy powinien znać.
Doskonale wiadomo, że orzechy posiadają ogrom składników odżywczych oddziaływujących korzystnie na nasze zdrowie dodając przy tym energii i witamin.
Orzech włoski posiada łupinę neutralną chemicznie co sprawia, iż wspomniany materiał biologiczny nie ma negatywnego, toksycznego wpływu na środowisko, a także na ludzki organizm. Już ludziom w czasach starożytnych znane były użyteczne właściwości łupin orzechów włoskich. Znaleźli oni sposób w jaki można je wykorzystywać. Przykładami ich zastosowań jest np. zapobieganie różnego rodzaju dolegliwościom, jak również stosowanie w leczeniu różnorakich schorzeń.
W ramach ich pozytywnych korzyści dla zdrowia wyróżniamy:
- łagodzenie kaszlu i przeziębienia, również kaszlu przewlekłego lub długo utrzymującego się ,
- działanie przeciwzapalne
- pomoc przy pierwszych objawach grypy
- pomoc dla diabetyków regulacji poziomu cukru we krwi –
- wywar z łupin orzecha włoskiego działa pozytywnie na wrzody żołądka (w formie herbaty)
- zawartość witamin i mikro i makroelementów pomaga w utrzymaniu pięknych i mocnych włosów
- zapobiega i pomaga złagodzić wypadanie włosów
- dobroczynny wpływ na skórę
- hamuje apetyt na nikotynę
Herbatę z łupin orzecha włoskiego można z powodzeniem przygotować w domu z trzech składników, którymi są łupiny z 12 orzechów, 500 ml wody oraz miód.
Napar można przygotować dwojako. Według pierwszego sposobu, oczyszczone łupiny orzecha włoskiego należy zalać 500 ml zimnej wody i pozostawić je namoczone przez ok 12 godzin. Potem wystarczy gotować wszystko przez pięć minut a przed podaniem posłodzić miodem.
Drugi sposób jest szybszy, ponieważ ograniczamy się do 30 minutowego gotowania łupin orzechów włoskich, a w następnej kolejności parzymy je przez kwadrans. Jeszcze ciepły napar doprawić miodem.
Spożywanie takiej herbaty pomoże uporać się z uporczywym kaszlem a także jest bardzo smaczna.
Zastosowanie łupin orzechów włoskich w procesie leczenia cukrzycy jest znane od bardzo długiego czasu. Kuracja przeprowadzona w taki sposób, że należy pić herbatę orzechową przez jeden dzień raz na 6 tygodni w postaci kilku ( najlepiej trzech lub czterech filiżanek). Zabieg powtarzać. Warto pamiętać, że picie herbaty orzechowej w przypadku cukrzycy nie tylko pomaga, ale jej picie staje się przyjemnym oraz smacznym rytuałem.
W okresie jesienno-zimowym, gdzie warunki atmosferyczne nas nie rozpieszczają a grypa i przeziębienie dają się we znaki warto mieć pod ręką łupiny orzechów włoskich. Stosując napar na bazie wspomnianego wcześniej przepisu, szybko można zaobserwować poprawę samopoczucia oraz ustąpienie kaszlu.
Nie jest powszechnie wiadomo, że herbata to nie jedyna rzecz, do której wykorzystać możemy łupiny orzecha włoskiego. Istnieje możliwość przygotowania z niej także różnego rodzaju przetworów, np.: nalewki, która cieszy się opinią, według której ma ona oczyszczać naczynia krwionośne z zakrzepicy oraz złogów soli.
Nalewka jest bardzo prosta i szybka w przygotowaniu, wystarczy zdjąć łupiny z 14 orzechów włoskich i zanurzyć je w 450 mililitrach wódki. Tak namoczone skorupki należy trzymać w wódce przez około 2 i pół miesiąca.
Aby wydobyć z niej wszystkie korzyści, należy spożywać 1 łyżkę tego eliksiru przed śniadaniem codziennie rano.
Kolejnym równie ważnym zastosowaniem łupin orzecha włoskiego jest ich wykorzystywanie w procesie leczenia żylaków. Jeszcze młode (zielone), pokrojone łupiny należy umieścić w słoiku i zalać je obficie octem jabłkowym. Taką mieszankę odstawić na 3 tygodnie. Stosować ją poprzez nasączenie waty lub gazy i nakładanie bezpośrednio na żylaki.
Wiele osób zmaga się ze zmęczeniem, problemami żołądkowymi i z obniżoną odpornością. W walce z tymi problemami pomoże syrop z orzecha włoskiego. Aby przygotować wspomniany syrop trzeba posiekać 2 garście młodych łupin orzecha włoskiego, zalać wodą (ok 1 litr) i gotować przez ok 10 minut.
Można doprawić goździkami, nie tylko dla smaku ale również dla jego prozdrowotnych właściwości np. antybakteryjnych. Kiedy napar ostygnie należy wzmocnić jego działanie kilogramem bądź dwoma kilogramami miodu.
Po dokładnym wymieszaniu syrop należy przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku, karafce bądź innym pojemniku. Warto trzymać syrop w zaciemnionym miejscu o niższej temperaturze. Stosować w postaci łyżki stołowej spożytej trzy razy dziennie.
Łupiny orzecha włoskiego w pielęgnacji mają szerokie zastosowanie. Aby móc użyć orzechów włoskich w pielęgnacji włosów należy przygotować z nich maskę bądź płukankę. Można dodać pokruszone orzechy do mydła do mycia twarzy. Dzięki działaniu złuszczającemu wyleczą skórę, oczyszczą skórę, pomogą usunąć makijaż. Trzeba jednak uważać, aby orzechy nie dostały się do oczu.