Wystarczy dbać o nią, a zapomnimy o problemach: Rozmaryn to wspaniała roślina, którą powinno uprawiać się w domu.
Rozmaryn jest jednym z bardziej popularnych i przydatnych ziół, które na stałe zagościło już w domach wielu osób. Jego zapach nie tylko odpręża i wprowadza w dobry nastrój, ale jednocześnie nas leczy. W jaki sposób?
Na co pomaga rozmaryn?
Rozmaryn to zioło, które pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Dawniej wierzono, że rozmaryn wnosi do domu wiele pozytywnych cech, m.in.: miłość, spokój i dobry nastrój. Niezaprzeczalną prawdą jest jednak to, że rozmaryn jest ziołem rozgrzewającym.
Dzięki tym właściwościom można go stosować na bóle pleców, bóle reumatyczne czy na bolesne skręcenia i stłuczenia. Rozmaryn może również działać pozytywnie na migrenowe bóle głowy i poprawiać jakość snu. Nie są to jednak jedyne pozytywne właściwości rozmarynu. Jak jeszcze może działać na nasz organizm to lecznicze zioło?
Oto kilka przykładów:
- działanie rozgrzewające dla całego organizmu,
- poprawa krążenia,
- łagodzi bóle stawów i bóle reumatyczne,
- wspomaga działanie układu trawiennego,
- poprawia apetyt,
- zmniejsza stres,
- eliminuje bezsenność.
Rozmaryn na kaszel i przeziębienia
Pozytywne działanie rozmarynu można docenić również w okresach grypowych, kiedy trudno jest zadbać o własną odporność i często zmagamy się z uporczywym kaszlem, bólami głowy i ogólnym osłabieniem. Rozmaryn stosowany w dyfuzorze, np. z dodatkiem olejku eterycznego sprawi, że poprawi się wydolność oddechowa, a nieprzyjemne objawy przeziębienia i grypy nie będą już tak uciążliwe.
Maść rozmarynowa – na co może pomóc?
Świetne właściwości posiada również maść rozmarynowa, czyli maść na bazie rozmarynu. Należy ją stosować miejscowo i wmasowywać w bolące miejsce powolnymi, okrężnymi ruchami. Pomaga w wielu problemach, a jej niektóre funkcje to np.:
- zmniejszenie bólów kręgosłupa,
- łagodzenie bólów mięśni i stawów,
- łagodzenie siniaków i otarć,
- łagodzenie bólów migrenowych.
Domowa maść rozmarynowa – składniki i przygotowanie
Maść rozmarynową można z łatwością przygotować w domowym zaciszu. Jakich składników będziesz potrzebować?
- posiekany rozmaryn,
- 250 g oleju kokosowego, wazeliny bądź czystej maści,
- pojemnik do przechowywania.
W jaki sposób przygotować maść w warunkach domowych? Najpierw należy podgrzać tłuszcz, jednak nie doprowadzić go do wrzenia. Do rozpuszczonego tłuszczu dodać posiekany rozmaryn, następnie odstawić do ostygnięcia. Kolejnego dnia ponownie należy podgrzać maść i przecedzić ją, najlepiej przez czystą ściereczkę. Po tej czynności możemy odstawić maść do zakrzepnięcia. Najlepiej przechowywać ją w lodówce.