12 sztuczek kulinarnych, które mógłbyś poznać jedynie w szkole gastronomicznej

Sądzisz, że idealnie przygotowane potrawy są dostępne jedynie w drogich restauracjach? Mistrzowie gastronomii mają oczywiście swoje sekrety, które niechętnie wyjawiają światu.

Niekiedy tajemnice kulinariów mogą zdobyć uczniowie szkół gastronomicznych. Okazuje się jednak, że niektóre sekrety choć nie są szczególnie skomplikowane, to ich wykorzystanie przynosi fantastyczny rezultat. Sprawdź poniższą listę cennych rad od szefów kuchni i przekonaj się o ich skuteczności!

Idealne naleśniki

Jak sprawić, aby naleśniki po wysmażeniu były smaczniejsze i bardziej puszyste? Wystarczy, że przed smażeniem dodasz dwie łyżki kwaśnej śmietany do ciasta naleśnikowego. Efekt gwarantowany!

Aromatyczne przyprawy

Chcesz wydobyć z przypraw całą głębię aromatu? Przed dodaniem ziarenek do potraw wrzuć je na chwilę na rozgrzaną patelnię i podsmażaj na średniej mocy palnika. Opieczone przyprawy rozgnieć następnie w moździerzu i wymieszaj. W ten sposób możesz stworzyć własną kompozycję.

Aksamitne puree ziemniaczane

Zastanawiasz się, jak sprawić, aby puree ziemniaczane miało idealnie gładką, kremową konsystencję? Osusz dokładnie ziemniaki przed ich potłuczeniem, a następnie dodaj do nich nieco masła i mleka.

Wyśmienity stek

Idealny stek przed wysmażeniem powinien osiągnąć temperaturę pokojową. Zanim więc wysmażysz mięso, wyciągnij je z lodówki i odczekaj godzinę lub dwie. W ten sposób mięso straci niepotrzebną wilgoć, a Ty będziesz mógł je równomiernie usmażyć. Ten sposób sprawdzi się bez względu na to, jaki stopień wysmażenia mięsa preferujesz.

Soczyste kawałki mięsa

Obawiasz się, że przesuszysz mięso? Zbyt suche mięso to częsty problem w niejednej kuchni, ale dzięki solance możesz temu zaradzić. ¼ szklanki cukru i ¼ szklanki soli zmieszaj z trzema szklankami wody. Do tak przygotowanej mieszanki włóż mięso i schowaj je na pewien czas do lodówki. Jak czas będzie optymalny? Kilogram mięsa powinien chłodzić się godzinę, ale wiele zależy również od jego grubości. Maksymalny czas chłodzenia nie powinien przekraczać ośmiu godzin.

Subtelny aromat czosnku

Odrobina czosnku dodaje wyrazistości potrawom. Jeśli jednak obawiasz się, że jego zapach może być zbyt intensywny i nieprzyjemny, dodaj niewielką ilość soku z cytryny. W ten sposób czosnek nadal będzie wyczuwalny, choć zdecydowanie bardziej dyskretny.

Chleb z chrupiącą skórką

Uwielbiasz domowe pieczywo? Koniecznie wypróbuj ten sposób! Do piekarnika, w którym będziesz piec chleb, włóż miskę wody. Dzięki parze wodnej skórka chleba nabierze niepowtarzalnej chrupkości.

Lekkie, puszyste ciasto

Puszyste wypieki to nic skomplikowanego – wystarczy, że przed przygotowaniem ciasta wyciągniesz z lodówki masło, aby uzyskało temperaturę pokojową. W ten sposób będziesz mógł łatwiej je ubić.

Perfekcyjna zupa-krem

Marzy Ci się idealny krem? Na to też jest sposób, który sprawdzi się także podczas gotowania gulaszu warzywnego. Przygotowywanie zupy rozpocznij od podsmażenia warzyw na oliwie. Po krótkiej chwili dodaj do nich odrobinę bulionu lub wody. Dzięki temu, poprzez karmelizację zgromadzonego w warzywach cukru, wydobędziesz ich aromat i poprawisz smak zupy.

Sposób na jajko sadzone

Przygotuj zaledwie trzy składniki: masło, jako i sól. Niewielką ilość masła – najlepiej pół łyżeczki – rozgrzej na patelni. Zanim masło zacznie skwierczeń, wbij jajko i smaż je przez około cztery minuty. Przed podaniem posyp solą. To wszystko!

Nieoczywiste właściwości cukru

Cukier nie tylko dodaje słodyczy deserom czy wypiekom. Niewielką ilością cukru możesz z powodzeniem zastąpić sól. Dzięki temu poprawisz smak swoich potraw.

Delikatnie chrupiący filet z ryby

Przed smażeniem, na osuszonym kawałku ryby rozsmaruj cienką warstwę majonezu. Następnie posól filet i usmaż z każdej strony. Jeśli chcesz, po zdjęciu z patelni możesz skropić rybę dodatkowo sokiem z cytryny.

error: Treść zabezpieczona !!