Poznaj te proste, ale świetne ćwiczenia na poprawę koncentracji i pamięci.
Znanym faktem jest, że mózg, który nie jest każdego dnia poddawany obciążaniu, z czasem traci swoje funkcje. Można powiedzieć wiec, że po prostu działa on tak samo, jak mięśnie i jeżeli się go nie trenuje, to umysł słabnie.
Warto więc jest rozpocząć regularnie trenować swój mózg. Zwykłe obowiązki w pracy wystarczają do treningu mózgu, jednak osoby nierobiące w swoim życiu już nic konkretnego mogą mieć z tym problem. Dzięki prostym ćwiczeniom można zadbać o podstawowe funkcje mózgu oraz poprawić swoją pamięć, co na starość jest niezwykle przydatne.
Wykonywanie takich ćwiczeń dla mózgu skutecznie zapobiega chorobie Alzheimera, która jest zmorą wielu osób. Warto więc pokazać te ćwiczenia osobom starszym, ponieważ regularny trening pomaga w zachowaniu dobrej kondycji. Poprawia także funkcjonowanie pomiędzy poszczególnymi partiami w mózgu.
Ćwiczenia na pamięć
Kolorowe słowa
W tym ćwiczeniu mamy przed oczami słowa napisane różnymi kolorami. Zadaniem osoby uczestniczącej w ćwiczeniu jest mówienie na głos koloru, jakim napisane jest słowo, a nie samego słowa. Gdy dochodzi się do końca ćwiczenia, należy je powtórzyć w odwrotnej kolejności. Ćwiczenie to nie jest takie łatwe, ponieważ podczas niego prawa półkula próbuje nazwać kolor, a lewa wymawia słowo. Okazuje się wiec, że ćwiczysz w ten sposób obie półkule jednocześnie. To dobra metoda na przeciwdziałanie chorobie Alzheimera.
Plansza z cyframi
Przygotowana plansza powinna znajdować się przed oczami w odległości 30 – 35 centymetrów. Należy oczami pokryć całą planszę i rozglądać się wokół niej używają jedynie widzenia peryferyjnego. W ten sposób należy znaleźć liczby w kolejności od 1 do 25. Warto wymawiać je na głos. Nie odrywaj oczu od środka planszy. Wykorzystaj jedynie widzenie peryferyjne. Gdy dojdziesz do wprawy, znalezienie wszystkich liczb powinno zajmować ci 10 sekund.
Ćwicz palcami
W tym ćwiczeniu za pomocą prawej ręki wykonaj znak zwycięstwa „V”, a jednocześnie drugą ręką wykonaj znak „OK”. Następnie postaraj się szybko zamienić ręce. Staraj się zmieniać znaki w rękach tak szybko, jak się da i rób to obiema rękoma na raz. Ćwiczenie to rozwija bardzo dobrze umiejętność przechodzenia szybkiego z jednego zadania do drugiego oraz komunikowanie się między półkulami w mózgu.
Dwuręczne pisanie synchroniczne
Następne ćwiczenie wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy mieć ze sobą dwie kartki papieru oraz długopisy. W samym ćwiczeniu chodzi o to, by spróbować jednocześnie obiema rękami rysować na kartkach kształty geometryczne. Warto zacząć od tego by jedna ręka rysował okrąg, a druga trójkąt.
Następnie możesz również spróbować wypisywać litery oraz całe słowa, jednak taka forma tego ćwiczenia jest przeznaczona dal bardziej zaawansowanych już osób. Pisane w ten sposób pozwala uczyć mózg jak radzić sobie z kilkoma zadaniami w jednym momencie. Ćwiczenie to stymuluje obie półkule, co dobrze wpływa na sprawność mózgu.
Kilka wskazówek
Pewien znany neurolog Lawrence Katz opracował te ćwiczenia, by zapewnić mózgowi odpowiednia kondycje w dorosłym wieku. Według niego warto, jest kilka codziennych rytuałów wykonywać niedominującą ręką. Może być to np. czesanie włosów lub mycie zębów.
Warto również w jego opinii często zmieniać swoje trasy, jakimi poruszamy się np. do pracy czy na zakupy. Czasem warto wykonywać także rutynowe czynności z zamkniętymi oczami. Ostatnią dawaną przez niego wskazówką jest oglądanie filmów bez dźwięku. Takie ćwiczenie skłania nasz mózg do uważnego śledzenia gestów aktorów. W ten sposób warto próbować zgadnąć, co oni mówią.