Doskonałe dla kobiet po 40. roku życia – poznaj liście i zioła, obok których nigdy nie powinnaś przechodzić obojętnie

Liście maliny i jeżyny – pomoc dla każdej kobiety

To nie tylko przepięknie zielona ozdoba, lecz istna bomba witaminowa. Liście maliny i jeżyny bogate są szczególnie w cenioną ze względu na swoje właściwości witaminę B12. Posiadają także składniki odżywcze i poszukiwane w diecie rzadkie kwasy organiczne, które nie bez przyczyny wielu określa jako „eliksir życia”.

Już wiele wieków temu nasi przodkowie leczyli nimi stany zapalne w jamie ustnej, choroby skórne, łagodzili nimi ból zębów, a kobiety zachwalały ich możliwość złagodzenia skurczów miesiączkowych. Liście malin można wykorzystywać również zawsze, gdy czujemy się ociężale, mamy problemy żołądkowe i biegunkę.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że liście malin działają tak samo jak żurawina, w związku z czym warto sięgać po nie przy infekcjach dróg moczowych. W taki oto sposób można pozbyć się skutecznie bakterii z dróg moczowych i zapobiec ich nawrotom.

Szczególnie istotne liście jeżyn i malin są dla kobiet. Okazują się one bowiem niezastąpionym remedium na bóle brzucha podczas menstruacji. Łagodzą również objawy zmian hormonalnych, na które organizm jest narażony podczas przechodzenia menopauzy. W dawnych czasach liście stosowano nawet w celu przyniesienia ulgi podczas porodu naturalnego.

Liście malin pomagają zachowywać młody wygląd. Już od dziesiątek lat wykorzystuje się je jako dodatek do kąpieli – mają zagwarantować przepiękną skórę. Dodatkowo, są również polecane, gdy zmagamy się z żylakami. Prezentujemy przepis poniżej. Warto jednak pamiętać, że liście zbiera się tylko, gdy są zielone, czyli przed okresem kwitnienia.

Z liści przygotować można zarówno herbatę, jak i okład – w tym przypadku należy nałożyć go na wybrane miejsca w celu zminimalizowania bólu. Okłady z liści malin są również antyseptyczne i przeciwzapalne.

Przygotowanie liści do zaparzenia jest dość proste – po zerwaniu musimy je wysuszyć i zmiażdżyć, tak jak w przypadku wszystkich innych ziół do zaparzania. Herbatę możemy pić bez obaw – ma przyjemny malinowy zapach. Nadaje się idealnie, gdy boli nas gardło, mamy biegunkę, zmagamy się z gorączką czy stanami zapalnymi układu moczowego. To również sposób na oczyszczenie swojego organizmu ze szkodliwych substancji.

Nie musisz już sięgać po apteczne suplementy

Zastąp suplementy z apteki naturalnymi liśćmi malin, które są bogate w witaminy, takie jak A, B, C i E. Dodatkowa zawartość garbników, żelaza i soli mineralnych wykazuje działanie podobne do aspiryny. Liście malin zastępują również preparaty na zdrowe i silne włosy oraz paznokcie. Nasze prababki myły włosy wywarem z tych liści, bo zauważyły, że są one później pełne blasku i nie łamią się tak łatwo.

Pokruszone świeże liście warto również wykorzystać jako maskę na trądzik i wszelkie stany zapalne cery. Aby dodatkowo podbić korzystne działanie, wystarczy zmyć nałożoną na twarz maseczkę wywarem z liści. Na zaognione miejsca na twarzy, opuchliznę czy bolesne wypryski warto zastosować również maść malinową, będącą połączeniem świeżo wyciśniętego soku z liści i smalcu.

Nalewka na biegunkę, bóle menstruacyjne, żylaki i ból żołądka!

Z liści malin przygotujemy nalewkę, zwalczającą problemy zdrowotne. Wystarczy sięgać po nią trzy razy dziennie, wypijając po trzy mililitry. Nakłada się ją również na obszary z trądzikiem, egzemą czy żylakami – można również dodawać ją do kąpieli.

Przygotowanie nalewki jest następujące: liście malin zanurzamy w alkoholu, aby jego poziom sięgał centymetr ponad nie. Całość przelana do butelki i zalana brandy będzie gotowa do użytku po 14 dniach spędzonych w ciemnym miejscu. Odcedzoną nalewkę przechowujemy w ciemnym pojemniku.

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że spożywanie herbaty z malin nie jest zalecane kobietom przed 34 tygodniem ciąży. Przez nadmierną stymulację macicy, która pomaga podczas porodu, można spowodować poronienie.

error: Treść zabezpieczona !!