Lubczyk – dlaczego jest dla Ciebie dobry – W tym poradniku pokażemy Ci jak uprawiać tę roślinę w ogrodzie i w pojemniku w domu.
Lubczyk jest wieloletnim ziołem i wspaniałą rośliną. Lubczyk jest łatwy w uprawie i wymaga bardzo mało konserwacji. Omówimy problemy, z którymi można się spotkać podczas jego uprawy i zaoferujemy wskazówki, które pomogą Ci ich uniknąć.
Ważne jest, aby kupować nasiona lubczyku tylko od zaufanych sprzedawców. W ten sposób można mieć pewność, że są one wysokiej jakości. Najlepiej jest namoczyć nasiona w wodzie przez co najmniej dwie godziny przed posadzeniem ich w ogrodzie lub doniczce. Mieszanka ziemi ogrodowej z ziemią do kwiatów może pomóc zapewnić piękny wzrost rośliny.
Jak można uprawiać lubczyk?
Łatwo jest znaleźć nasiona do bezpośredniego wysiewu miłosny. Można je kupić w każdym sklepie ogrodniczym, a nawet na lokalnym rynku. Ważne jest, aby kupować nasiona tylko z zaufanych źródeł. Najlepiej sadzić je w ogródku w okresie od marca do kwietnia. Nie trzeba kochać roślin na tyle, by zapewnić sobie potrzeby domowników. Wystarczy jedna lub dwie rośliny.
Roślinę można rozmnażać również przez sadzonki lub zakupione sadzonki sadzić bezpośrednio w glebie ogrodowej. Lubczyk dobrze rozwija się w częściowym cieniu. Lubi też wilgoć, więc należy go chronić w gorących i wilgotnych warunkach. Jest to bardzo odporna roślina, która może przetrwać w ogrodzie.
Lubczyk – esencja smaku
Jest bardzo łatwy w pielęgnacji, wymaga niewielkiej konserwacji, jest łatwy w uprawie i świetnie smakuje. Znany jest również ze swojej wszechstronności. Jego charakterystyczny aromat podkreśla słodko-gorzki smak. Uważa się, że była to przyprawa babć, które używały jej do przyprawiania zup i sosów.
Lubczyk był również przechowywany w magazynach żywności i szafkach, aby zapobiec plagom szkodników. Lubczyk jest świetnym dodatkiem do wielu potraw i wzbogaca ich smak. Warto zrobić domową przyprawę. Poniżej przedstawiamy przepis.
Oto rzeczy, których będziesz potrzebować
- Lubczyk z łodygami
- 1 łyżeczka soli
- 2 łyżki oleju, najlepiej słonecznikowego
- 1 łyżeczka majeranku – świeżego,
- 400 ml wody
Jak przygotować:
Możesz dobrze umyć lubczyk, a następnie drobno go zmielić. Dodaj wodę do lubczyku i gotuj go przez 15 minut. Po ugotowaniu odcedzić mieszankę i wycisnąć nadmiar płynu za pomocą czystej ściereczki. Wymieszać z resztą składników i jeszcze raz zagotować. Po zagotowaniu przelać do słoików.
Z przypraw warto zrobić leczniczą herbatkę miłosną. Jedną łyżeczkę posiekanych liści lubczyku należy gotować w 250 ml wody przez 10 minut. Taka herbatka jest dobra w leczeniu infekcji dróg moczowych, można ją stosować do oczyszczania organizmu po spożyciu alkoholu lub nikotyny.
Korzyści zdrowotne lubczyka:
- Oczyszcza drogi oddechowe, pomagając usunąć śluz. Dzięki temu wspomaga oddychanie.
- Zwiększa metabolizm i przyspiesza utratę kalorii
- Działa dobrze przy wzdęciach
- Jest moczopędny i sprawdzi się u osób z zapaleniem pęcherza moczowego lub innymi problemami z nerkami i układem wydalniczym.
- Pomaga wyeliminować nadmiar wody z organizmu.
- Sprzyja utracie wagi poprzez przyspieszenie trawienia,
- Skutecznie eliminuje wzdęcia.
Wyciąg z lubczyku może z powodzeniem leczyć podagrę, zapalenie stawów i reumatyzm. Najskuteczniejsze jest gotowanie korzenia. Zaleca się picie go kilka razy dziennie. Lubczyk może być również stosowany jako lek profilaktyczny oraz w leczeniu objawów grypy. Dzięki jego właściwościom można szybko wrócić do zdrowia i formy.