Nawozy do truskawek, które są najlepsze dla roślin, można przygotować w domu. Należy je stosować wiosną, aby zapewnić duże zbiory.
Ciepłe, słodkie i pachnące truskawki uprawiane w ogrodzie stanowią wspaniałą, zdrową przekąskę na gorące dni. Ważne jest, aby zapewnić zdrowe zbiory.
Należy pozwolić im zbierać szypułki i liście, gdy są jeszcze wilgotne. Nie trzeba używać chemicznych pestycydów. Możliwa jest własna uprawa warzyw. Rośliny można nawozić w drugim roku po zasadzeniu. Następuje to po stopnieniu śniegu. Przed nawożeniem należy koniecznie pozbyć się wszystkich chwastów.
Nawóz z chleba
Truskawki można również wzmocnić drożdżami. Zapewnią one doskonałe środowisko do produkcji dużych owoców. Drożdże zwiększą plony, przyciągną pożyteczne dzikie zwierzęta i zakwaszą glebę. Ich przygotowanie jest bardzo proste. Do starego chleba należy dodać wody, a następnie obciążyć go, aby nie płowiał. Chleb powinien fermentować przez 6-10 dni. Roztwór należy rozcieńczyć wodą w proporcji 1 do 10.
Aby chronić i odżywiać truskawki, użyj pokrzywy
Ta magiczna mikstura świetnie nadaje się do ochrony truskawek przed szkodnikami. Ten przepis na nawóz zawiera również wszystkie niezbędne składniki. Znajdziesz w nim łatwo przyswajalny potas, azot i inne składniki odżywcze, które są niezbędne do wzrostu roślin. Wystarczy wiaderko pokrzyw, trochę soli i wody. Składniki należy mieszać dwa razy dziennie, a następnie rozcieńczyć wodą.
Kwaśne mleko
Dla wzrostu owoców dobrym wyborem są produkty z kwaśnego mleka. Doskonałym pomysłem jest mieszanie sfermentowanych produktów mlecznych z humusem, obornikiem i popiołem drzewnym. Tworzy to kwaśne środowisko, które jest korzystne dla wzrostu i rozwoju owoców. Spryskiwanie truskawek mieszanką mleka i wody może pomóc zapomnieć o roztoczach i mszycach.
Obornik drobiowy
Dobrym rozwiązaniem jest obornik drobiowy, który jest bogaty w azot. Bez niego truskawki nie wydadzą dużych, soczystych owoców. Najlepszym sposobem na uniknięcie przypalenia truskawek jest obornik płynny. Należy go pozostawić na trzy dni, aby truskawki mogły zakwitnąć.
Ochrona 2 w 1 przed szkodnikami po ciężkich zbiorach
Jest to najlepszy sposób ochrony truskawek przed szkodnikami i jednocześnie zapewnienia im niezbędnych składników odżywczych. Oto mój sprawdzony przepis wraz z kilkoma przydatnymi wskazówkami.
Składniki:
- 1 filiżanka popiołu drzewnego
- 1-2 l wrzącej wody
- 2 g nadmanganianu potasu
- 2 g sproszkowanego kwasu borowego
- 1 łyżeczka jodyny
Sposób przygotowania:
Połącz wodę z popiołem. Po ostudzeniu wody wymieszaj pozostałe składniki. Pozostawić wodę do całkowitego ostygnięcia. Popiół należy odsączyć, a rośliny truskawek nawozić. Nawóz należy zastosować przed kwitnieniem truskawek.
Są to dodatkowe wskazówki ogrodników, którzy już przez to przeszli.
Ochrona przed szkodnikami i grzybami – wywar z mniszka lekarskiego i czosnku
Aby zapobiec szarej pleśni na truskawkach, można użyć mniszka lekarskiego. 500 g mniszka lekarskiego należy zmieszać z 10 l wody. Wywar należy odcedzić i spryskać nim rośliny.
Odwar z czosnku może być stosowany do odstraszania szkodników i patogenów. W rondlu należy zagotować 10 l wody, dodając 2 ząbki czosnku wraz ze skórką. Można go stosować zamiast odwaru z liści mniszka lekarskiego do zabijania szkodników, takich jak mszyce.
Nie oznacza to, że trzeba stosować nawóz. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie słabego roztworu jodyny. Aby spryskać truskawki przed kwitnieniem, należy użyć słabego roztworu. Wymieszaj 10 ml jodyny w 10 litrach wody. Spryskuj truskawki raz na 10 dni.