7 sprawdzonych ćwiczeń, które naprawdę działają: To skuteczne rozwiązanie pomaga przy żylakach.
Żylaki są nagminnym problemem, który dotyka wielu kobiet. Nie jest prawdą, że żylaki są charakterystycznym schorzeniem, które dotyka głównie kobiet po ciąży.
Każda praca, którą wykonujemy może powodować powstawanie tych nieprzyjemnych i mało estetycznych zmian na nogach. Abstrahując od estetyki, skupmy się głównie na zdrowiu. Dbając o profilaktykę żylaków można zminimalizować, a niekiedy i zapobiec ich powstawaniu w przyszłości.
Co to są żylaki?
Żylaki to bez wątpienia problem, który dotyka głownie kobiety, ale mężczyźni nie są wyjątkiem w tej chorobie. Czym są żylaki i jak wyglądają? Żylaki to zgrubienia żył, które występują głownie o okolicy łydek, ale niekiedy również wyżej w okolicy ud, a czasami też na dłoniach i przedramionach. Generalnie jest to schorzenie które obejmuje kończyny górne lub dolne.
Oprócz tego, że nie wyglądają one estetycznie to są źródłem wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Mogą powodować bowiem uczucie ciężkości, drętwienie kończyn dotkniętych chorobą, trudności w poruszaniu się, obrzęki, a także charakterystyczne pulsowanie.
Jeżeli podejrzewasz, że dotknęła Cię choroba żylaków, bezzwłocznie skonsultuj problem z lekarzem, gdyż wymagane jest wdrożenie leczenia. Jeśli już masz żylaki, profilaktyka pomoże złagodzić objawy, ale nie zastąpi leczenia.
Kto choruje na żylaki?
Statystyki z 2020 roku wykazują, że około 10 milionów Polaków dotkniętych jest chorobą żylaków. Są to jednak dane statystyczne, a należy wziąć pod uwagę, że nie każda osoba zgłasza problem u lekarza i wdraża odpowiednie leczenie.
Na żylaki narażone są głównie kobiety, a także lekkoatleci i trenerzy personalni. Co zatem wpływa na powstawanie żylaków. Oczywiście nagłe wahania wskaźnika BMI co jest charakterystyczne dla kobiet ciężarnych, ale także praca siedząca lub długotrwałe i nieprawidłowe ułożenie stopy, jak dzieje się np. w butach na wysokim obcasie.
Długotrwale siedzącą pracę wykonują głównie kobiety, z uwagi na to, że prace administracyjno-biurowe to domena kobiet. W zestawieniu z nieodpowiednim obuwiem groźba powstania żylaków jest bardzo realistyczna. Co robić by temu zapobiec?
Profilaktyka – 7 kroków do pięknych nóg
Warto pamiętać, że pozbycie się żylaków na stałe, bez wdrożenia właściwego leczenia nie jest możliwe. Niemniej wdrożenie profilaktyki w postaci regularnych ćwiczeń, pozwoli znacząco obniżyć poziom dolegliwości związanych z żylakami.
Jeśli chorujesz już na żylaki i jesteś po konsultacji ze specjalistą, zapewne masz zalecony zestaw ćwiczeń. Jeśli nie masz żylaków, ale chcesz zadbać zawczasu by ich nie mieć, ten poniższy zestaw ćwiczeń jest dla Ciebie i dla Ciebie z zaleceniami też. Przedstawiamy 7 kroków do zdrowych nóg bez żylaków.
Krok 1 – Ćwiczenie w powietrzu
Jazda na rowerze w powietrzu to ćwiczenie, które wykonasz spokojnie w zaciszu domowym. By je wykonać należy położyć się na płaskiej i twardej powierzchni (np. na podłodze). Unieś obie nogi w powietrze i zegnij w kolanach do kąta prostego. Następnie naprzemiennie wykonuj ruchy
Krok 2 – Uruchom nogi
Podnoszenie nóg to proste ćwiczenie, które można wykonywać w domu. Należy położyć się na płaskiej i twardej powierzchni (np. na podłodze) i naprzemiennie podnosić wyprostowaną nogę w górę. Noga musi być tak podniesiona by tworzyła kąt prosty z drugą – leżącą na podłodze nogą.
Należy również starać się by unoszona noga była w miarę możliwości wyprostowana w stawie kolanowym. Ćwiczenie należy powtarzać naprzemiennie prawą i lewą nogą co najmniej przez 10 minut.
Krok 3 – Spacer w miejscu
Bez wątpienia spacery na świeżym powietrzu mają właściwości nie tylko pro-zdrowotne, ale również relaksacyjne i rozluźniające. Ćwiczenie to można spokojnie wykonać również w domu. Stojąc w pozycji wyprostowanej, wykonaj krok w przód i zegnij kolano tak by tworzyły kąt prosty (tj. 90 stopni).
Stopy przy tym ćwiczeniu powinny stać stabilnie na podłożu. Ćwiczenie przynosi efekt, gdy wytrzymasz w takiej pozycji ok. 10 sekund. Wykonuj je naprzemiennie raz prawą, raz lewą nogą.
Krok 4 – Sięgaj wyżej
Stań w pozycji wyprostowanej na podłodze w lekkim rozkroku. Unoś się stabilnie na palce. Dodatkowo można wyciągnąć ramiona możliwie jak najwyżej w górę. Powtarzaj ćwiczenie przez 10 minut. Dodatkowym jego atutem jest to, że można je wykonać w dowolnym miejscu. Ćwiczenie jest dedykowane dla osób, które od dłuższego czasu nie wykonywały żadnych ćwiczeń.
Krok 5 – Świeca przy ścianie
Połóż się na podłodze przy ścianie. Plecy powinny mocno przylegać do podłoża tak by łopatki dotykały podłogi. Unieś obie nogi opierając pięty o ścianę i przybliż do niej pośladki. Ćwiczenie należy wykonać w ten sposób by pośladki przylegały do ściany a obie nogi były wyprostowane pionowo na ścianie. Należy pamiętać by stopa przy tym ćwiczeniu przylegała możliwie jak najbliżej ściany.
Krok 6 – Łódka na stopach
Stojąc w pozycji wyprostowanej podnoś się na palce, a następnie płynnym ruchem przejdź do stania na piętach. Stabilność zapewni Ci niewielki rozkrok. Dobrze jest mieć na uwadze, by podczas wykonywania tego ćwiczenia palce stóp stojąc na piętach należy więc ciągnąć stopę ku górze, a utrzymując pozycję na palcach – w miarę możliwości, staraj się osiągnąć jak najwyższe uniesienie pięty.
Krok 7 – Naciągaj palce
Usiądź w lekkim rozkroku na podłodze i postaraj się chwycić dłońmi palce stóp. W tym ćwiczeniu należy starać się dosięgnąć jak najdalej. Jeżeli nie jest możliwe dosięgnięcie stóp można starać się ich dosięgnąć pamiętając, że kolana muszą pozostać na podłodze.