Prosty sposób na uprawę skrzydłokwiatu – to dlatego warto jest zdecydować się na niego w domu.

Dzięki poniższemu artykułowi zapoznasz się z zupełnie nową i jeszcze szerzej nie znaną metodą na uprawę skrzydłokwiatów. Dowiesz się również, że skrzydłokwiat oprócz niesamowitego piękna, jest także przydatny ze względu na swoje inne funkcje.

Czy może kiedykolwiek nurtowało Cię, dlaczego właśnie „skrzydłokwiat”? Otóż nazwa wzięła się z faktu, że dawno temu wierzono, iż jeśli tę roślinę będzie uprawiać samotna kobieta, szybko pojawi się przy niej mężczyzna, z którym zbuduje szczęśliwy związek.

Faktem jest jednak, że skrzydłokwiat to wyjątkowo prosta i przyjemna w uprawie roślina – nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy ani stosować skomplikowanych zabiegów. Niemniej jednak, opiszemy teraz dla Ciebie metodę, która jest nieco bardziej złożona niż tylko trzymanie rośliny w doniczce z odpowiednim podłożem. Powiemy także, jak można szybko rozmnożyć skrzydłokwiat i uzyskać więcej roślin bez dodatkowych kosztów.

Sposób uprawy

Będziesz potrzebować łopatki, którą delikatnie wyjmujesz roślinę z doniczki. Być może koniecznym okaże się umycie korzeni, aby lepiej widzieć ich całość. Rozdziel go na kilka mniejszych. Teraz postaw obok plastikowe kubeczki. Wlej do nich wodę.

By utrzymać w świetnej kondycji i odżywić korzenie skrzydłokwiatu, które akurat chcesz wykorzystać do rozmnażania, odetnij korzenie z każdego z pęczków. Poszczególne korzenie umieść w kubkach z wodą. Tak przygotowane kubeczki przestaw na parapet, aby były wystawione na działanie promieniowania słonecznego.

Po upływie mniej więcej 15 dni każda z kiści korzeni będzie mieć rozwinięty system korzeniowy. To odpowiedni moment, by przełożyć je do doniczek, w których będą dalej hodowane. Nadadzą się do tego wazony z kamieniami oraz szklane kubki.

Słoiki czy wazony napełnij do około jednej trzeciej kamieniami. Wsadź korzenie, robiąc to ostrożnie, aby ich nie uszkodzić. Zalej wodą i wszystko jest już gotowe. Skrzydłokwiat sam już sobie poradzi i za niedługo będziesz mógł obserwować ogromne kwitnienie.

Czemu warto uprawiać skrzydłowiaty?

Skrzydłokwiaty doskonale dbają o oczyszczanie powietrza – likwidują kurz, smog, opary i inne zanieczyszczenia. Doskonale nadaje się do salonu, a także biur. Warto stawiać go niedaleko elektrycznych urządzeń, np. telewizora i komputera.

Właściwości, które są przypisywane skrzydłokwiatowi:

  • mówi się, że jeśli panna zacznie uprawiać tę roślinę, to już niedługo pojawi się przy niej odpowiedni mężczyzna,
  • ma poprawiać energię w domu i przynosić właścicielom radość z życia i dobre samopoczucie,
  • wierzono, że jeśli skrzydłokwiat pod Twoją opieką całkowicie rozkwitł, to niedługo urodzi Ci się długo oczekiwane dziecko (jest posądzany również o pomoc kobietom, które już od wielu lat desperacko próbują zostać matkami),
  • działa jak barometr nastroju dla rodziny: jeśli dochodzi tam często do kłótni, roślina przestaje kwitnąć, a w bardzo negatywnej atmosferze może nawet uschnąć.

Jak pielęgnować?

Skrzydłokwiat pochodzi z terenów Ameryki Południowej, gdzie panuje gorący klimat. Optymalna temperatura, w której powinien przebywać skrzydłokwiat to 18-25 stopni (w niższej nie będzie się rozwijać). Nie lubi być bezpośrednio wystawiany na słońce – może to prowadzić do oparzeń liści.

W najcieplejszych momentach dnia warto przykryć i zasłonić roślinę. Skrzydłokwiat lubi przebywać w cieniu i półcieniu, jednak całkowity brak światła nie sprzyja mu – liście stają się wtedy małe i słabe. Najlepiej trzymać kwiat na oknie wystawionym na wschód.

Życzymy udanej opieki nad skrzydłokwiatem!

error: Treść zabezpieczona !!