Poznaj Mało Znane Sposoby Na Wykorzystanie Pestek Z Wiśni.
Owoce wiśni są znane i od dawna cenione ze względu na swoje właściwości. Zawierają m.in. duże ilości witamin: C, E, A, P, H oraz witaminy z grupy B. Wiśnie wykorzystywane są do robienia domowych przetworów (dżemy, konfitury, kompoty), ale idealnie nadają się również do ciast, czy przygotowywania różnego rodzaju deserów. A co z pestkami? Zazwyczaj trafiają do kosza, a to duży błąd!
Wiśnie mają właściwości przeciwzapalne, regenerujące oraz moczopędne. Natomiast pestki zawierają tak cenne składniki, jak potas, fluor, miedź, tokoferole, fosfolipidy, kwasy pantotenowe oraz tłuszcze. Z pestek wiśni można z powodzeniem zrobić olej, który świetnie wpływa na przemianę materii. Ponadto ze względu na swój bogaty skład nadają się do przygotowania kompotów, napojów, likierów, a nawet sosów.
Pestki wiśni są również doskonałym remedium na wiele dolegliwości – domowe sposoby leczenia zostały opracowane już wiele lat temu przez ludowych uzdrowicieli i do dzisiaj są wykorzystywane m. in. w takich chorobach, jak :
- cukrzyca
- zapalenie stawów
- dna
- zakażenia kwasem moczowym
- dysfunkcje jelit
- zapalenie płuc
- beri – beri
- choroby nerek
- choroby serca
- choroby stawów
Co można zrobić z pestek wiśni?
Pestki z wiśni zawierają amigdalinę i kwas pruski – substancje te w większych ilościach są niebezpieczne dla zdrowia i mogą być śmiertelne. Dlatego nie wolno pestek rozgniatać, aby trujące składniki nie dostały się do pożywienia.
Napar z pestek wiśni
Przygotuj 5 g pestek wiśni, następnie zalej je wrząca wodą (200 ml) i odstaw pod przykryciem na 15 minut. Pij 3 razy dziennie po 10 ml.
Kompot
Przygotuj 150 g wiśni, umyj je i usuń pestki. Następnie umieść je w woreczku z gazy i zalej wrzącą wodą (0,7 litra). Gotuj wszystko przez 30 minut. Po tym czasie wyjmij pestki, a do wywaru dodaj wiśnie, 4 gałązki mięty oraz cukier do smaku. Taką mieszankę zagotuj, dodaj szczyptę kardamonu i gotuj jeszcze przez kolejne 60 minut. Gotowe!
Likier
3 kg wiśni i czereśni razem z pestkami oraz szypułkami zalej wódką (0,5 litra). Odstaw na 2 tygodnie. Po tym czasie rozpuść 150 g cukru w 100 ml wody i dodaj do tego odstany wyciąg alkoholowy. Pozostaw jeszcze na kolejne 24 godziny i gotowe!
Sos
Przygotuj 100 g wiśni. Owoce umyj, a pestki zalej wodą i doprowadź do wrzenia. Następnie dodaj 1 paprykę i pozostaw na 30 minut. Po upływie tego czasu wyjmij pestki oraz paprykę i ponownie na małym ogniu doprowadź do wrzenia. Dodaj trochę skrobi i 1 łyżkę cukru. Kiedy sos zgęstnieje dolej szklankę brandy, wrzuć przygotowane wcześniej wiśnie oraz szczyptę cynamonu. Gotuj wszystko na wolnym ogniu przez 30 minut. Sos idealnie nadaje się do polewania mięsa.